Czy utracie ciepła przez okna da się zaradzić?

Czy utracie ciepła przez okna da się zaradzić?

W 2021 w życie weszły nowe przepisy, które mówią o wymaganiach wobec okien. Normy mogą okazać się trudne do spełnienia. Producenci muszą stosować nowe metody. Potrójne szyby powinny posiadać większe ramy i być prawidłowo zamontowane. Okna mają bezpośredni wpływ na wizerunek budynku. W tym artykule poznasz najważniejsze informacje na ich temat. 

Izolacyjność cieplna w oknach - czemu jest kluczowa?

Najczęściej wymienianym w kontekście okien parametrem jest izolacyjność. Współczynnik U ją określający jest prawdopodobnie na ogół wspominaną cechą oprócz materiału oraz koloru. Producenci wykorzystują sztuczki i manipulacje wykorzystujące niewiedzę przeciętnego nabywcy w tej kwestii, przedstawiając dane tak, ażeby wypadały one jak najlepiej. Okna charakteryzują trzy różne współczynniki U. U w rzeczywistości jest miarą przenikania ciepła. Pokazuje ile energii ucieka nam przez okna. Dlatego niższy współczynnik jest bardziej wskazany. Jednostką miary jest W/m2*K. Współczynnik izolacyjności występuje w trzech rodzajach. Współczynnik dla szyb (najbardziej korzystny), dla profili okiennych oraz całego okna. Fortelem powszechnym przy sprzedaży okien jest wymienianie parametru odnoszącego się jedynie do przeszklenia.

W których miejscach powinny być okna? 

Przepisy budowlane podkreślają, które pomieszczenia powinny zostać oświetlone światłem dziennym, a także określają, jaki minimalny rozmiar może mieć okno. Umieszczone powinny być w sypialniach, gabinetach i pokojach dziennych. Tam powierzchnia okna musi być większa od powierzchni podłogi tych pomieszczeń. Jeśli chodzi o pomieszczenia sanitarne i techniczne, takich jak łazienka czy też kotłownia, spełniony musi zostać warunek 1/12 powierzchni podłogi.

Istnieje możność rezygnacji z okien, w przypadku uzasadnienia tego planem wnętrz. Przykładem może być łazienka zlokalizowana pośrodku budynku bez kontaktu ze ścianami zewnętrznymi. Wyjątkiem jest kuchnia, która musi posiadać własne przeszklenie czy też być wydzielona aneksem kuchennym w pomieszczeniu z dostępem do światła dziennego

Prawidłowy materiał na ramy okienne 

Drewno, PCV i aluminium, to trzy najczęściej wykorzystywane surowce na ramy okienne. PCV ze względu na swoje właściwości techniczne nie jest stosowane na drzwiach tarasowych, ani na wielkich oknach. Nie używa się go również na małych oknach, ponieważ materiał ten posiada zbyt wąskie profile, które zabierają miejsce na szkło.

PCV stosuje się najczęściej w oknach fasadowych. Wpływa na to niska cena oraz to, że nie trzeba przeprowadzać konserwacji (dotyczy to polichlorku winylu). Nowoczesne narzędzia technologiczne pozwalają na posługiwanie się kolorowymi okleinami, czy nakładkami z metalu na tego rodzaje okna. 

Drewno ma swoje zastosowanie w oknach dachowych i wielkich rozmiarach przeszkleń. Wymaga ono natomiast większych wydatków na jego zakup oraz dalszej konserwacji, jaką jest lakierowanie i malowanie.

Aluminium to materiał najlepszego gatunku. Jest ono mocne i nie wymaga konserwacji. Sprawdza się w dużych przeszkleniach.

Izolacyjność cieplna nie zależy aktualnie od użytego towaru do produkcji ramy. Współczynniki U ramy są zależne głownie od wielkości profilu i zastosowaniu dodatkowych elementów izolacyjnych. Spotkać się można ze stosowaniem pianki, którą wypełnia się powierzchnię w środku ram. Izolacyjność produktów z każdej z tych grup surowców jest do siebie podobna. 

Informacje
Kategoria: Dom i ogród
Dodany przez użytkownika: Faustyna Zając
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Więcej od Faustyna Zając
Czy utracie ciepła przez okna da się zaradzić?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Artykuły w kategorii Dom i ogród
Brama garażowa – jaki rodzaj jest najlepszy?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Ile kosztuje klimatyzator?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jakie czynniki wpływają na wydajność klimatyzacji
Komentarze: 0
Ocena: brak
Drzwi wejściowe do domu - jakie sa zasady ich doboru?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Tagi artykułu
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz