Czy warto rozważyć zakup samochodu elektrycznego?

Czy warto rozważyć zakup samochodu elektrycznego?

Często mówi się, że w ciągu stu najbliższych lat zasoby paliw samochodowych mogą się skończyć. W branży motoryzacyjnej robi się więc luka na bardziej ekologiczne rozwiązania, które pozwolą na o wiele częstsze jeżdżenie autem, bez wyrzutów sumienia. Taką szansę wykorzystali twórcy samochodów elektrycznych, które szybko stały się niesamowicie popularne.

Jak wyglądały początki samochodów elektrycznych?

Powstanie marki Tesla było rzekomo spowodowane zakończeniem projektu prób samochodu elektrycznego EV1 przez General motors. Były one wydzierżawione w ramach procesu dopracowywania produktu w latach 1996 - 1999. W roku 2002 samochody wróciły do koncernu, a tam uległy zniszczeniu. Modne w tym czasie były teorie, że to przemysł naftowy wpłynął na zabicie pomysłu EV1. Tesla ma być ripostą sugerującą, że samochody elektryczne mają sens.

W tym momencie w ciągu roku powstać ich może około 300 tys. Tesle produkowane są w trzech warsztatach na terenie USA. Zatrudnionych w firmie jest prawie 38 tys. pracowników. Koncern stara się na własną rękę wytwarzać elementy kluczowe do produkcji samochodów. Analogicznie wyglądały początki działalności Henry’ego Forda. Z tego powodu Elona Muska (współzałożyciela Tesli) porównuje się właśnie do Henry’ego Forda.

Samochód elektryczny – jak rozpowszechniał się ten wynalazek?

Pierwszym produktem spod skrzydła Tesli był model Roadster. Jako prototyp dla tego modelu zastosowano elektryczny samochód AC Propulsion tzero. Zastąpiono w nim akumulatory ołowiowe litowo-jonowymi. W dalszym okresie po nawiązaniu współpracy z Lotusem wykorzystano elementy modelu Lotus Elise do zbudowania nadwozia dla Roadstera. W 2008 roku samochód trafił do produkcji.

Gotowe nadwozie od Lotusa zaopatrzono w elektryczny napęd. Tak skonstruowany pojazd pokonał 501 km na jednym ładowaniu, bijąc w ten sposób rekord świata w zasięgu seryjnych samochodów elektrycznych. W 2010 roku Roadster zwyciężył jako pierwszy elektryczny samochód w rajdzie Monte Carlo Alternative Energy Rally.

W 2014 roku w ofercie koncernu pojawił się model S, w 2015 SUV o oznaczeniu X, a w roku 2016 model klasy średniej o oznaczeniu 3. Ostatni początkowo oznaczony miał być literą E. Nie zgodził się na to Ford, który literą E sygnuje serię swoich furgonetek. Trójka w nazwie modelu jest kompromisem. Do grona pojazdów Tesli dołączyć miał także olbrzymi SUV o oznaczeniu Y. Nazwy złożone razem miały układać się w napis “S3XY” wyglądający niezwykle podobnie do rozpowszechnionego w popkulturze określenia SEXY. Pobudzać może to skojarzenie, że takie właśnie są samochody elektryczne.

Jaka jest dostępność samochodów elektrycznych?

Tesla, pragnąc się rozwijać, swoje samochody proponuje początkowo bogatym klientom. Po dopracowaniu i rozwoju technologii obmyślana jest produkcja modeli w bardziej osiągalnych cenach. Jest to strategia bliźniaczo podobna do działań Henry’ego Forda w startowych latach działalności jego marki.

Samochody spod szyldu Tesli sprzedawane są poprzez stronę www, a także sieci placówek koncernu. Nie można ich zakupić od niezależnych dealerów. Elon Musk zapowiadał w 2018 roku uproszczenie procesu kupowania Tesli. Ma się on ostatecznie odbywać przez zatwierdzenie na stronie www. Niepotrzebne mają w związku z tym być umowy sprzedaży.

Tesla to samochody dla fanów rozwoju technologicznego, a nie osób lubiących tradycyjne rozwiązania. Wiele innowacji może być szokiem dla przeciętnego człowieka. Funkcja autopilota należy do tych rozwiązań, które budzą kontrowersje. Marka jednak nie przejmuje się tym i tworzy kolejne, jeszcze bardziej zaawansowane modele.

Informacje
Kategoria: Motoryzacja
Dodany przez użytkownika: Romuald Wysocki
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Więcej od Romuald Wysocki
Czy warto rozważyć zakup samochodu elektrycznego?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Artykuły w kategorii Motoryzacja
Tagi artykułu
Komentarze
Paweł Laskowski

Raz na światłach miałem przyjemność podziwiania jakie ma przyśpieszenie Tesla. Byłem w szoku, że te auta są takie szybkie.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz