Fitness po porodzie, czyli mama wraca do formy.

Fitness po porodzie, czyli mama wraca do formy.

Powrót do aktywności fizycznej dla młodej mamy może wiązać się z niecierpliwością. Wiąże się to z okresem, który trzeba przeczekać, aby wrócić do dawnej formy. W praktyce oznacza to tyle, co dbanie o prawidłowy stan zdrowia i nieforsowanie organizmu ciężkimi treningami. Ciało po porodzie uległo zmianie i potrzebuje okresu na regenerację. Warto zacząć od łatwych aktywności, które są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wyjść na spacer i zaczerpnąć świeżego powietrza — dotleni to nasze płuca i poprawi kondycję na początek. Potem warto zrobić ćwiczenia takie jak podnoszenie nóg, czy popularna świeca.

Pierwszy czas po porodzie idzie w parze z ćwiczeniami? 

Jeśli mamy do czynienia z porodem naturalnym, średni połóg trwa około 6 tygodni. Jest to czas, jaki organizm potrzebuje, żeby się zregenerować i ustabilizować. Przy porodzie za pomocą cięcia cesarskiego kobiety mogą dłużej czuć dyskomfort związany z bólem w czasie gojenia się blizny po cięciu. W obydwu przypadkach niesłychanie istotne jest, by ze wzmożoną aktywnością fizyczną poczekać do upływu przynajmniej 8 tygodni od porodu i poddać się kontroli u lekarza, który oszacuje, czy nasz organizm wraca powoli do stanu sprzed ciąży. Należy pamiętać, że mamy po porodzie powinny spokojnie wracać do formy i należycie dobierać ćwiczenia, ostrożnie intensyfikując treningi. Mięśnie dna miednicy i cały aparat podtrzymujący narządy rodne jest jeszcze osłabiony po noszeniu przez kilka poprzednich miesięcy dużego ciężaru. Istotne jest, by rozpocząć od powolnego wzmacniania tych mięśni przez właściwe, niezbyt intensywne ćwiczenia.

Dajmy młodej mamie czas na powrót do dawnej formy

Wir codziennych obowiązków z maluszkiem nie ułatwia zrzucenia kilogramów po porodzie. Należy zacząć delikatnie, nie forsować organizmu. Na początek doskonałe będą spacery jako zwiększenie kondycji ciała. Orzeźwiające powietrze aktywuje nas do działania. Następnie można spróbować wizyty w klubie fitness (istnieją miejsca, gdzie można przybyć nawet z dziećmi). Tam, pod okiem fachowca, zostaną wybrane ćwiczenia do naszego bieżącego poziomu kondycji i sprawności. Zestawy ćwiczeń to na początek przede wszystkim wzmocnienie mięśni miednicy, brzucha i pośladków, wyciszenie bólu dolnego odcinka kręgosłupa oraz odciążanie go. Często wykorzystywane są elementy jogi czy pilatesu.

Jak ćwiczyć po ciąży?

Na początku wskazane jest rozpocząć od ćwiczeń oddechowych, które poprawią pracę przepony, dotlenią mózg, pozwolą się odprężyć. Równie istotne są ćwiczenia przeciwzakrzepowe – ćwiczenia rąk i nóg, realizowane w seriach, poprawiające krążenie. Kilka razy dziennie wskazane jest ćwiczyć mięśnie dna miednicy – poprzez cykliczność oraz systematyczność dawna sprawność tego narządu powróci w stosunkowo krótkim czasie.

Następnym aspektem jest pobudzenie mięśnia poprzecznego, odpowiadającego za mięśnie brzucha, ich napięcie. To ważne, bowiem wbrew temu co robi niestety większość pań, brzuszki są złym ćwiczeniem po porodzie! Skutkuje to rozstępem mięśni prostych brzucha, a w konsekwencji może być powodem poważnych kłopotów z kręgosłupem, nietrzymania moczu czy powstania przepukliny brzusznej! Kiedy zaczynamy ćwiczyć, unikajmy przetrenowania, nie dyktujmy sobie zbyt dużego tempa oraz intensywności treningów, w zamian tego słuchajmy swojego ciała i ćwiczymy mądrze. Na początku odpuśćmy bieganie lub wspinaczkę górską, na to przyjdzie jeszcze czas.

Propozycje prostych ćwiczeń fitness dla mam

Czy istnieją łatwe ćwiczenia, które można wykonać młoda mama, aby wrócić do dawnej formy? Oczywiście, że tak! Nie zapominajmy jednak, że kluczowe jest wykonywanie ich regularnie, najlepiej kolejno po sobie. Na początek świetnie sprawdzi się podnoszenie nóg. Oto, co należy zrobić: kładziemy się na boku, nogi wyprostowane, po chwili unosimy jedną z nich wysoko. Propozycją dla Pań, dla których szczególnie ważne są mięśnie brzucha, będzie trening z unoszeniem stóp. W tym celu siadamy, opieramy się na łokciach — nogi pozostają zgięte. Po chwili zgięte nogi ponosimy w sposób, który umożliwia ułożenie łydek równolegle do podłoża. Następnie bierzemy wydech powietrza i cierpliwie opuszczamy nogi. Popularna „świeca”, to proste w wykonaniu ćwiczenie, które można zrobić w domowym zaciszu. Kładziemy się na plecach i podnosimy nogi najwyżej, jak możemy. Pamiętamy, aby biodra wraz z nogami były uniesione równo i wspólnie tworzyły pionową świecę. Brzuch wciągamy, a łopatki ściągamy. Ręce zostają swobodnie na macie.

Informacje
Dodany przez użytkownika: Klaudia Borowska
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Więcej od Klaudia Borowska
Fitness po porodzie, czyli mama wraca do formy.
Komentarze: 1
Ocena: brak
Artykuły w kategorii Sport i rekreacja

Brak artykułów

Tagi artykułu
Komentarze
Radosława Sadowska

Każda kobieta jest inna i nie powinno się nikomu niczego narzucać.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz