Poznaj istotę oraz dzieje horrorów!

Poznaj istotę oraz dzieje horrorów!

Głównym nurtem horrorów jest wywołanie w ludziach skrajnych emocji, w tym lęku, podniecenia oraz adrenaliny. Ich tematyka jest bardzo różnorodna, czego przykładem są coraz to nowsze filmy, które chętnie wybierane są przez tłumy. Nie brakuje mrocznych oraz brutalnych scen, paranormalnych zjawisk, a także ogromnego szaleństwa osób, które zostały w jakiś sposób opętane przez niewytłumaczalne ciemne strony mocy!

Główny nurt w horrorze!

Horror to jeden z najbardziej wziętych gatunków literackich i filmowych tekstów kultury. Przemawiać za tym mogą nierzadko oferowane przez kina tzw. noce filmowe, w trakcie których prezentowane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie zaprezentować to, co irracjonalne i przerażające.

Główny bohater to zło wcielone, które objawia się w przeróżnych postaciach. Motyw horroru prezentuje tematy jak konfrontacja dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną bądź zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy dojrzeć cały czas powtarzające się klimaty grozy, takie jak na przykład: zamek na odludziu, kręte schody, lochy bądź podziemia.

Poszczególne dzieje horroru!

Początki horroru można już odszukać w czasach kina niemego, za sprawą reżysera Paula Leni, który wyprodukował takie filmy jak „Gabinet figur woskowych” bądź „Człowiek, który się śmieje”. Na uformowanie się motywu tego gatunku miał także wpływ niemiecki ekspresjonizm filmowy jak przykładowo film „Gabinet doktora Caligari” W latach 30. XX wieku horror był już dosyć znanym gatunkiem. Powstało w tym okresie dużo filmów o potworach jak przykładowo: „Dracula” T. Browninga bądź „Narzeczona Frankesteina” J. Whale’a. Jednakże szczyt popularności horrorów przypadł na lata 50. oraz 60. W tym czasie powstało wiele kiczowatych i krwawych ekranizacji, w czym prym wiodła brytyjska wytwórnia Hammer.

Lata 70. przyniosły trochę odejście od klasycznej formy horroru oraz powstania nurtu gore. Fundamentalnym motywem tego gatunku jest destrukcja ludzkiego ciała, która stanowi alegorię niszczenia świata. Ostatni cykl przemiany horroru stanowiły filmy, typu „Wywiad z wampirem”, lub „Frankestein”, w których mamy do czynienia z motywem odwrócenia klasycznego światopoglądu – przykładowo upiorem okazuje się człowiek.

Horror w dzisiejszym świecie!

W aktualnym świecie można zauważyć tendencje do odchodzenia od faktycznej grozy w horrorach. Masowe produkcje tych filmów sprawiają, że w mniejszym stopniu tworzone są filmy grozy, które wywołują realny lęk i niepokój. Teraz na czasie są produkcje, w których przeważają tematy gore, co znaczy, że kładą ogromny nacisk na drastyczne sceny przemocy, a także wywołują obrzydzenie u widza. Pewne jest jednak to, że pomimo upływu lat, nadal gustujemy w mrocznych opowieściach!

Informacje
Kategoria: Kultura i sztuka
Dodany przez użytkownika: Irena Kozłowska
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Więcej od Irena Kozłowska
Poznaj istotę oraz dzieje horrorów!
Komentarze: 0
Ocena: brak
Artykuły w kategorii Kultura i sztuka
Fotografia dronem - Czyli wyższy level fotografii
Komentarze: 0
Ocena: brak
Poznaj metody na zapamiętanie lektury szkolnej!
Komentarze: 0
Ocena: brak
Tagi artykułu
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz