Drzwi wejściowe do domu - jakie sa zasady ich doboru?

Drzwi wejściowe do domu - jakie sa zasady ich doboru?

Wybierając drzwi zewnętrzne do domu, bardzo często kierujemy się ich aspektem wizualnym. Wbrew pozorom nie jest to jedyna kwestia, na jaką powinno zwracać się uwagę. Oprócz tego, że drzwi powinny być ładne i podobać się domownikom, warto by miały wysokie parametry współczynnika przenikania ciepła oraz izolacyjność. Niezbędne jest także to, aby chroniły przed włamaniem. Jak zatem wybrać drzwi funkcjonalne i jednocześnie pasujące do reszty domu?

Drzwi zewnętrzne – ważne cechy

By drzwi wejściowe były praktyczne i komfortowe w codziennym użytkowaniu, ich szerokość nie powinna być mniejsza aniżeli 90 cm. To niezmiernie ważne, jeśli pośród mieszkańców znajduje się osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim lub też planowane jest wnoszenie bądź wynoszenie gabarytowych rzeczy.

Funkcjonalność drzwi jest więc najistotniejsza także ze względów bezpieczeństwa. Mechanizm działania musi być niezawodny i systematycznie kontrolowany.

Jaki materiał drzwi będzie najlepszy?

Przeważnie wybierane drzwi zewnętrzne do domu czy też mieszkania wykonane są z:

  • drzewa,
  • stali,
  • PCV,
  • aluminium.

Drzwi zewnętrzne wykonane z drewna przynależą do jednych z najdroższych, lecz również nadzwyczaj solidnych. Do ich produkcji używa się sosnę, mahoń, dąb oraz meranti. Rama oraz ościeżnica wykonane są z klejonki drewnianej, natomiast skrzydło pokrywa się płytą wiórową, HGF bądź też sklejką. Charakteryzują je naprawdę porządne parametry cieplne.

Drzwi wykonane ze stali są najczęstszym wyborem z uwagi na ich solidność, odporność na uszkodzenia oraz atrakcyjne ceny. Ramę wykonuje się z drzewa bądź też stali oraz pokrywa arkuszami blachy. Ich atrybuty cieplne są nieco gorsze, bo ciężko jest je ocieplić.

Z kolei odpowiednie parametry cieplne mają drzwi wejściowe wykonane z PCW. Są bardzo popularne i dużo tańsze. Łatwo można dopasować je do bramy garażowej, okien czy zewnętrznych rolet.

Najdroższym typem drzwi są te wyprodukowane przy użyciu aluminium. W większości wypadków możemy je spotkać w budynkach użyteczności publicznej. Mimo to coraz częściej znajdują się w ofertach dla domów jednorodzinnych.

Drzwi wejściowe – czym kierować się przy wyborze?

Drzwi stanowią pewnego rodzaju wizytówkę mieszkańców domu. Powinny niejako harmonizować się z bramą garażową, elewacją, czy ogrodzeniem. Na rynku jest bardzo duży wybór materiałów drzwiowych, jednak duży nacisk należy położyć przede wszystkim na ich właściwości termoizolacyjne. Zgodnie z obowiązującymi współcześnie warunkami technicznymi drzwi wejściowe powinny mieć współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 1,7 W/(m2K). Pozwala to zmniejszyć straty ciepła nawet o 35%.

A co z bezpieczeństwem? Tego oczywiście też nie spychamy na dalszy plan. Dobrej jakości drzwi powinny mieć przynajmniej 3 klasę bezpieczeństwa i być wyposażone w mechanizmy, które utrudniają ich wyważenie przez potencjalnego złodzieja.

Informacje
Kategoria: Dom i ogród
Dodany przez użytkownika: Fabian Przybylski
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Więcej od Fabian Przybylski
Drzwi wejściowe do domu - jakie sa zasady ich doboru?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Artykuły w kategorii Dom i ogród
Zalety paneli drewnianych
Komentarze: 0
Ocena: brak
Ile kosztuje klimatyzator?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Brama garażowa – jaki rodzaj jest najlepszy?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Tagi artykułu
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz