Poznaj metody na zapamiętanie lektury szkolnej!

Poznaj metody na zapamiętanie lektury szkolnej!

Uprzedzenie do czytania lektur szkolnych ma większość uczniów. Nie mają ochoty czytać, wiedząc, że czeka ich inna, lepsza zabawa! Pomimo faktu, że książki są rozwijające na umysły dzieci i pokazują sporą wiedzę na temat otaczającego ich świata, to odtrącają je ze względu na utrudniony język i trudność w zrozumieniu tekstu. Poniżej opisujemy kilka wskazówek, jak można pomóc dziecku i sprawić, aby polubiło czytanie lektur!

Spokój to podstawowy element skupienia!

Do czytania nie zasiadaj z podejściem, że im szybciej, tym lepiej. Sprawi to, że zapamiętasz mniej szczegółów oraz będziesz musiał studiować pojedyncze rozdziały raz jeszcze, a w najgorszym wypadku całą lekturę od nowa. Najlepiej rozpocząć z odpowiednim zapasem czasu. Można już w wakacje, czy we ferie zimowe sporządzić sobie plan, którego mniej więcej pragniemy się trzymać. Określić, jak dużo dni nam zostało, ile książek jest w materiale i ile stron możemy czytać dziennie.

Obecnie mało kto rozstaje się z telefonem na dłużej niż 30 minut, natomiast w czytaniu lektur jest to istotne. Jeżeli pragniemy mieć jak najlepsze efekty i nie wracać do tych samych rozdziałów kilkukrotnie, musimy odłożyć telefon i inne rzeczy, które nas rozpraszają na bok. Pomoże nam to podnieść uwagę na czytaniu i tym samym zaoszczędzimy sporo czasu. Jednakowo jest z domownikami. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko nie może w danej chwili pomóc na ogrodzie bądź w kuchni. Jeżeli tego typu sytuacja się powtarza, powinno się zawsze przed czytaniem ogłosić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i jesteśmy zmuszeni odłożyć obowiązki domowe na późniejszą porę.

Czynności, które pomogą dziecku w ugruntowaniu wiedzy z lektury szkolnej!

Po przeczytaniu rozdziału możesz popatrzeć do opracowań lektur z objaśnionymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko poprawnie zrozumiałeś. Gdy mamy więcej czasu, możemy przeszukać biografię autora, jak również materiały o czasach, w których żył oraz tworzył.

Wielu pisarzy opisuje w swoich opracowaniach sytuacje oraz emocje z nimi związane, jakie sami przeżyli. Dlatego przeczytanie, chociaż krótkiej notatki o ich życiu może posłużyć nam jako następne udogodnienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Wskazane jest dowiedzieć się, czy nakręcono jakieś filmy na bazie książek, co także poniekąd może posłużyć za streszczenie oraz ułatwi kojarzenie postaci, oraz miejsc akcji. Do ekranizacji zapisz swoje uwagi oraz elementy, które zostały zignorowane bądź odmienione.

Czym utrwalić wiedzę zdobytą z lektur szkolnych? Idealne są notatki!

Kup zeszyt, który trzymaj zawsze pod ręką, gdy masz zamiar wziąć się za czytanie książki. Będziesz mógł w nim notować kluczowe informacje jak imiona poszczególnych bohaterów, miejsca akcji czy swoje przemyślenia. Być może wydłuży to twoje zmagania z książką, ale na pewno ugruntuje przeczytane wiadomości i uwierz mi, warto! Po zeszyt będziesz mógł sięgnąć zawsze, jak coś ci umknie.

Istotne jest nastawienie do czytania lektury!

Dziecko, które czuje, że czytanie lektury szkolnej jest harówką i nieprzyjemnym zadaniem będzie unikać tego obowiązku. Można wytłumaczyć mu, żeby zobaczył losy bohaterów na kształt innych osób w dawnych czasach, czyli przykładowo swoich dziadków. Najczęściej postacie z lektury są intrygujące i zachęcające do dalszego poznawania ich drogi życiowej oraz przygód, które przeżywają! Możliwym innym sposobem jest traktowanie książki jak fascynującego wyzwania.

Informacje
Kategoria: Kultura i sztuka
Dodany przez użytkownika: Emilian Jankowski
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Więcej od Emilian Jankowski
Poznaj metody na zapamiętanie lektury szkolnej!
Komentarze: 0
Ocena: brak
Artykuły w kategorii Kultura i sztuka
Poznaj istotę oraz dzieje horrorów!
Komentarze: 0
Ocena: brak
Fotografia dronem - Czyli wyższy level fotografii
Komentarze: 0
Ocena: brak
Tagi artykułu
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz