Kiedy umówić się na kontrolę stanu jamy ustnej?

Kiedy umówić się na kontrolę stanu jamy ustnej?

Kiedy pojawia się ból zęba, zapominamy o wszystkich innych rzeczach i nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Zwykle pojawia się z dnia na dzień i jest bardzo silny. Warto jednak wiedzieć, że można uniknąć tej sytuacji. Wystarczą regularne kontrole u dentysty, które pomogą wykryć problem, jeszcze zanim pojawią się dolegliwości.

Przegląd jamy ustnej – kiedy go wykonywać?

Raz na pół roku zaleca się dokonanie przeglądu jamy ustnej – standardowego i najbardziej podstawowego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swojego uzębienia. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tego zalecenia, co owocuje w wielu przypadkach poważnymi kłopotami w leczeniu. W związku z tym tak kluczowe jest, by pilnować terminów kontroli oraz nie czekać na sytuację, kiedy z bólu nie jesteśmy w stanie funkcjonować.

Kontrola co 6 miesięcy pozwoli na ujawnienie potencjalnych ubytków, zmian oraz kłopotów na wczesnym etapie, co pozwoli dentyście na szybką reakcję oraz nie odczujemy naszej diagnozy zarówno w obrębie jamy ustnej, jak i również w kieszeni. Gdy będziemy zwlekać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej bądź dwóch wizytach w gabinecie, a co za tym idzie – poniesiemy także większe koszty.

Standardowy przegląd stomatologiczny – na czym polega?

Co zawiera standardowy przegląd w gabinecie stomatologicznym? Z początku niezbędna jest rozmowa z pacjentem, stomatologowi potrzebny jest rzeczowy opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu potencjalnej korekty naszych przyzwyczajeń oraz podpowiedzenia, co możemy użytkować, by ustrzec się konkretnego problemu.

Jest to dobry moment, by powiedzieć dentyście o naszych ewentualnie występujących bólach oraz dolegliwościach występujących w konkretnych momentach, np. czułość na zimno. Potem dentysta bada nasz stan uzębienia, szkliwa, ocenia stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, analizuje także stan osadzania się kamienia i płytki nazębnej. Gdy dentysta zapozna się już naszymi problemami, może konkretną zmianę w uzębieniu zakwalifikować do leczenia.

Jeżeli stan naszej jamy ustnej jest bez zarzutu bądź występują zaledwie drobne wątpliwości co do właściwej pielęgnacji zębów, dentysta pomoże nam dopasować odpowiedni typ pasty, szczoteczki do zębów lub typ nici dentystycznej do właściwej higieny. W niektórych przypadkach stomatolog może uznać, że odpowiednim jest przekazać nasz kłopot do innego specjalisty, np. ortodonty czy chirurga zębowego.

Zdjęcie rentgenowskie zębów – kiedy je wykonać?

W problemowych przypadkach konieczne jest wykonanie dokładnego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by dokładniej dostrzec, jak wygląda układ kostny oraz jak jest położony kłopotliwy ząb, albowiem nie wszystkie zmiany będą widoczne w zwykłym badaniu na fotelu stomatologicznym. Tego typu badanie pozwala na ewentualne zlecenie leczenia kanałowego albo leczenia w kierunku konstruowania protezy zębowej.

W wypadku skierowania nas do ortodonty konieczne jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być widoczny górny oraz dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe, a także stawy żuchwowo – skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Takie zdjęcie jest także wymagane przy planowanym zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Poza tym stomatolog może wykonać standardowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację czy wybielanie zębów.

Jak często wykonywać przegląd jamy ustnej u dzieci i kobiet w ciąży? 

Przede wszystkim ważne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w przypadku dzieci i kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o małoletnich, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, aniżeli do ukończenia drugiego roku życia dziecka. Tego typu wizyty powinny się powtarzać co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne i możliwość pojawienia się na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

Kobiety powinny wybrać się na kontrolę przed ciążą, aby móc wykonać wszelkie zabiegi, których nie można wykonywać w tym przypadku. Jeśli jednak tego nie zrobiłaś, najlepiej będzie zaczekać z tym do drugiego trymestru ciąży. Jest tak dlatego, że większość leków nie jest wskazana w czasie wczesnego rozwoju płodu.

Informacje
Dodany przez użytkownika: Juliusz Krawczyk
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Więcej od Juliusz Krawczyk
Kiedy umówić się na kontrolę stanu jamy ustnej?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Artykuły w kategorii Zdrowie i odżywianie
Olej z czarnuszki – dlaczego jest tak cenny?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Pomysły na pożywne śniadania
Komentarze: 0
Ocena: brak
Dlaczego warto pić bio herbaty?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Tagi artykułu
Komentarze
Renata Kucharska

Warto chodzić na kontrole regularnie, ponieważ jak już zaczyna boleć może być za późno.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz