Na czym polega technologia infuzji próżniowej?

Na czym polega technologia infuzji próżniowej?

Kompozyty, między innymi te złożone z warstw żywicy poliestrowej i włókien szklanych, coraz częściej wytwarza się w oparciu o metodę infuzji próżniowej. Zaawansowana technologia, która umożliwia zastosowanie tej metody, stwarza szerokie możliwości przed producentami działającymi w wielu sektorach przemysłu i handlu. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega infuzja próżniowa i jakie korzyści niesie ze sobą dla producentów oraz użytkowników.

Jak przebiega infuzja próżniowa?

Infuzja próżniowa jest innowacyjnym procesem produkcji kompozytów, który polega nawpompowywania żywicy w warstwy materiału za pomocą próżni. Składa się z dwóch głównych etapów: przygotowania formy, na której zostanie wykonany kompozyt oraz wprowadzenia żywicy. W pierwszym etapie należy przygotować formę z nałożonym żelkotem. Musi się ona składać z materiałów potrzebnych do wykonania laminatu, włókna szklane lub węglowe. W środku powinna się też znaleźć siatka ułatwiająca przepływ żywicy oraz tkanina delaminacyjna. Na powierzchni wszystkich tych warstw umieszcza się specjalną folię, która pozwala na uzyskanie próżni wewnątrz formy.

Odpływ powietrza umożliwia stworzenie warunków do wypełnienia struktury żywicą, czyli kolejnego etapu produkcji kompozytów metodą infuzji. Odbywa się on w oparciu o specjalistyczne urządzenia obsługiwane przez profesjonalistów. Dzięki temu, że półprzewodniki stosowane podczas infuzji są niezwykle szczelne, dokładność infuzji próżniowej jest bardzo wysoka. Wewnętrzna próżnia sprawia, że żywica jest równomiernie rozprowadzana po wszystkich warstwach materiału.

Jakie są zalety infuzji próżniowej?

Zastosowanie metody infuzji próżniowej służy wytworzeniu wytrzymałego i lekkiego laminatu, który następnie, między innymi przez producenta laminatu Paszkowiak, wykorzystywany jest w produkcji obudów silników, daszków w samochodach, brodzików, kabin prysznicowych itd. Możliwość uzyskania lepszych właściwości mechanicznych finalnego produktu, który jest wówczas bardziej odporny na uszkodzenia i działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych, to jednak niejedyne zalety infuzji.

Dzięki precyzyjnemu wprowadzeniu żywicy w warstwy materiału produkcja laminatów poliestrowych za pomocą infuzji próżniowej jest bardziej wydajna, a przez to mniej kosztowna. Mniejsza ilość wytworzonych odpadów wiąże się także z licznymi korzyści dla środowiska naturalnego.

Informacje
Dodany przez użytkownika: Kajetan Mazur
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Więcej od Kajetan Mazur
Wiele zastosowań dźwigów na placach budowy
Komentarze: 0
Ocena: brak
Gdzie wykorzystuje się automatyczne systemy gaszenia?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Na czym polega technologia infuzji próżniowej?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jakie są podstawowe rodzaje obróbki skrawaniem?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Artykuły w kategorii Gospodarka i przemysł
Jak wygląda proces przygotowania plexi do obróbki?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Na czym polega działanie rozrzutnika obornika?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jak zabezpieczyć ziarno podczas transportu?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Tagi artykułu
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz